Kırşehir Belediye Bakanı Selahattin Ekicioğlu, “Belediye’yi tasarruf eden, zararı önleyerek bütçesini dengeleyen bir belediye haline getirdik” “İktidardan olmayan belediye başarılı olamaz sözlerini yaktık” Ekicioğlu: “105 günlük görev süremiz içinde 21,5 milyon lira açık veren Kırşehir Belediyesi’ni 1 milyon 500 bin lira artıya geçiren bir hale getirdik.”

31 Mart seçimlerinde CHP’den Kırşehir Belediye Başkanı seçilen Selahattin Ekicioğlu, ilk basın toplantısını yaptı ve önemli açıklamalarda bulundu.  Cuma günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde Belediye Başkan Yardımcıları Nuri Aras, Osman Uçar ve Başar Altuntaş’la birlikte basın toplatışı düzenleyen Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, toplantının gecikmiş bir toplantı olduğunu ifade etti.

                                                                         

Göreve geldiği günden bu yana Kırşehir Belediyesi’nin gelir-gider durumuna çıkartan ve Kırşehir halkına verdiği vaatlerini gerçekleştirmek için yoğun bir çaba içine giren Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, çok mükemmeliyetçi olmadığını, ama görevi sırasında Kırşehir’e en iyi ve en güzel hizmetleri yapmakta kararlı olduğunu söyledi.  

Katılımcı, şeffaf bir belediyecilik örneği vereceklerini anlatan Başkan Ekicioğlu, “Ben Kırşehir’imizin tamamının belediye başkanıyım, Kırşehir’i halkımızla birlikte yöneteceğiz. Kimseyi ayrıştırmadan bütün vatandaşlarımızla hep birlikte Kırşehir’imizi yöneteceğiz. Kırşehir’de kesinlikle ayrım yapmadan hizmet edeceğiz. Sorumluluğumuz büyük. Sadece günlük işleri yapmakla kalmayıp, Kırşehir’in gelişimi için atılması gereken tüm adımları atacağız. Herkes emin olsun ki, Kırşehir Belediyesi olarak, üretime ve istihdama yönelecek girişimcilerimizin her zaman yayında olacağız” dedi.

                                                                       

Göreve geldikten sonra Belediye’nin mali durumunu gösteren pankartı Belediye binasına astıklarını, aslında her ay, hatta her gün gelir-gider tablosunu asmak istediklerini, ancak belediyenin bir lirasının heba olmasına gönlü razı olmadığı için bunu yapmadığını ifade eden Başkan Ekicioğlu, şunları söyledi: “Toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirdik. Aylık açık veren belediye borçların bir kısmının ödenmesi ve tasarruf tedbirleri ile kara geçmeye başladı. 105 günlük görev süremiz içinde 21,5 milyon lira açık veren Kırşehir Belediyesi’ni 1 milyon 500 bin lira artıya geçiren bir hale getirdik. İktidardan olmayan belediye başarılı olamaz denileni Belediye’yi tasarruf eden, zararı önleyerek bütçesini dengeleyen bir belediye haline getirdik. Sabit giderlerimizi 6-7 milyondan sıfıra indirdik. Biz işimizi yaparak hemşehrilerimize verdiğimiz sözleri yerine getirirken, asla havaya odaklı olmayacağız. Seçimden önce İŞKUR aracılığı ile Belediye’ye 500 kişi alında, 350’si çıktı. Hizmetlerimizde aksama olmadı. CHP’li Belediyeler olarak seçimlerden önce çalışan işçilerimize asgari ücretin üzerinde 200 lira fazla ödeme yapacağımızın sözünü vermiştik. Sosyal denge sözleşmesi imzalayarak bunu vermeye başladık. Tabi onlardan da verim istiyoruz. Kendi imkânlarımızı parklar, otoparklar yapıyoruz. Boş olanları kısa vadede değerlendirerek, otopark sorunu çözmeye çalışıyoruz.

                                                                        

Sabit giderler aşağı çekildi. 6-7 milyon civarında tasarruf sağlandı. Göreve geldikten sonra kooperatifleşmede ciddi adımlar atıyoruz. Avrupa Birliği projelerimiz var. ” İller Bankası’ndan her ay almaları gereken paranın kesildiğini, 8-10 milyon liradan 1 milyon 200 bin liraya kadar düştüğüne de dikkati çeken Başkan Ekicioğlu, şöyle devam etti: “Belediye olarak Dolmuş durağı projemiz için İller Bankası bize kredi vermedi. Elbette biz onların kapısında beklemeye gelmedik. Kendi imkânlarımızla devam ediyoruz. Şehir içi ulaşımda aylık 1 milyon 200 bin zarar ederken, artık başa baş hale geldi. Kırşehir’de 20 bin işsiz gencimiz var. İş isteyen çok, bu sorun yerel yönetimlerin sorunu değil diyemeyiz. Bu nedenle girişimcilik kursları açıyoruz, kooperatifçilik projelerimizde bunları değerlendireceğiz.” Kırşehir’de 4 aylık süre içinde kardeşliği, dostluğu, barışı sağlayarak gerginliği ortadan kaldırıp halkı rahatlattıklarını, herkesi kucaklaştırdıklarını da ifade eden Başkan Ekicioğlu, “ Gergin olan Kırşehir, rahatlatıldı. Ben yapılan işe bakıyorum. Kendi içimizde çarkı döndermeye çalışıyoruz. Liyakatli bir yönetim anlayışı ile Kırşehir’i hep birlikte yöneteceğiz. Kendi içinde yetişmiş insan kalitesi ile kurumsal bir altyapının da oluşmasına katkı sunacağız. Kendi imkânlarımızı kullanarak şehre ve insanımıza faydalı olacağız. “ifadelerini kullandı.

2017 yılı borçlarının tamamını ödediklerini ve 2018 yılı borçları da ödenmeye başladıklarını anlatan Başkan Ekicioğlu, “İller Bankası’ndan gelirlerimizin yüzde 80’i kesiliyor. Belediyeye ait arsalar geçmişte satılırken, bizlerin satmaması için şerh konuluyor. Bunlar bizler hizmet aşkını engelleyemez. Biz tasarruf ederek, her kuruşunu yerli yerince kullanarak halkımıza verdiğimiz 70 projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz. Yeter ki dürüst olalım, çalışalım. Ben oluşturduğum ekibimle birlikte her gün gece 12’lere kadar çalışıyoruz” dedi.

                                                                       

Başkan Ekicioğlu, 463 milyon liralık borçla devraldıkları belediyede 4 aylık sürede 25 milyon lirasını ödediklerini, yüzde 40 tasarruf sağladıklarını, en büyük gelir kaynağı olan iler imarda gelir elde edememenin sıkıntısını yaşadıklarına dikkati çekti. Kırşehir Belediyesini devraldıktan sonra tasarruf tedbirlerinin ciddi oranda borçları ödemeye katkı sunduğunu anlatan Belediye Başkanı Ekicioğlu, açıklamasında; “Sağlanan tasarrufla birlikte gelirlerde artmaya başladı. Elimizde sihirli değnek yok. Hiçbir şeye muhtaç değiliz, çok çalışacağız. Hiçbir şeyin arkasına sığınıp çalışmamazlık yapmadık. Şehri katılımcı bir anlayışla yöneteceğiz. Sabırlı olmak gerekir, bizler inançlı bir şekilde yola çıktık pes de etmeyeceğiz. Kırşehirliler destek sunacak bizlerde onlara hizmet etme gayretinde olacağız. Biz kimseyi suçlamıyoruz. Müfettişler gelecek. Ben ne savcıyım, ne hakim, ne polisim. Suç varsa, suçlu varsı gereği yapılacak.

                                                                       

Çamur at izi kalsın mantığı içinde değiliz, asla da böyle bir niyetimiz yok. 105 günlük bilançoya baktığımızda belediye bütçesi 21 milyon 500 lira açık veriyordu. Bizim 105 günlük dönemimizde ise 1 milyon 500 bin lira fazla verdi. Neden tasarruf ediyoruz. Biz israfı önleyeceğiz. Bu kent hepimizin, çocuklarımız burada yaşıyor. İller Bankasından 10 milyon para geliyor. Ama bu ay gelecek para 1 milyon 200 bin TL civarında.  Çünkü kesiliyor, herkes kesiyor. 4 yıl önceki emekli sandığı parası kesiliyor. Niye kesiyorsunuz dediğimiz de, görevimiz yapıyoruz diyorlar. 4 yıldır görevini yapmayan Emekli Sandığı bugün mü görevini yapmaya başladı. İşte biz buna üzülüyoruz. Kessinler tabi ki borcumuz ödeyeceğiz. Hepsini kesseler de sorun değil.” ifadelerine yer verdi.