12.08.17 15:36

Amerika’nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması, Kırşehir’de Cacabey Meydanında yoğun kalabalığın katıldığı gösteri ile protesto edildi.

Cacabey Meydanında düzenlenen protestoya Ak Parti İl Başkanı Muzaffer Aslan, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Bilgehan Altaş, Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve kalabalık halk topluluğu katıldı.

Ak Parti İl Başkanı Muzaffer Aslan yaptığı konuşmada " “ABD haddini bilmezce ilerleyerek Müslümanlara karşı hareket ediyor. Müttefik dediğimiz ABD, Türkiye’ye birçok oyun oynamaktadır. FETÖ’yü de ABD besliyor. İslam alemini yok etmek için çalışıyorlar. TBMM’ inde AK Parti, CHP, MHP ortak deklarasyon yayınladı. Kudüs noktasında hepsi bir ve dimdik ayakta, ABD Müslümanları birbirine kırdırmak istiyor. Amaçları yer altı ve yer üstü kaynaklarını eritmek istiyorlar” diye konuştu.

Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya’da yaptığı konuşmada ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına karar vermesi dünya barışını dinamitlemiştir. Bir kez daha görülmüştür ki Trump, siyonizmin kuklası olarak görev yapmakta ve İslam alemini oyalamakta, attığı her adımla Müslümanların nabzını yoklamaktadır dedi.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’de yaptığı konuşmada Bizlerde Kırşehirliler olarak Cacabey Meydanında Amerika Başkan’ının almış olduğu kararı protesto etmek ve Müslümanların dünya da tek ses olduğunun tüm Türkiye’de tek yumruk olduğunun ve güçlü bir şekilde Amerika Başkanının almış olduğu bu kararın protesto ettiğini ve kabul etmediğini ve şiddetle red ettiğini tüm dünyaya haykırmak için burada toplandık. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Dünya da gelişmeleri ibretle izliyoruz. Hem Ortadoğu’da , hem bölgemizde , dünya da Müslüman ülkeler üzerinde sürekli bir takım gelişmeleri ibretle izliyoruz. Mısır’ı , Libya’yı, İran’ı şekillendirdiler. Türkiye’yi 15 Temmuzda şekillendirmek ve emirlerinin altına almak istediler. Âmâ bu yüce milletimiz onlara tokat gibi bir cevapla göğsünü siper ederek, mermilere, tanklara Türkiye’nin hiçbir şekilde diz çökmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiler. Oyunları bitmiyor, bitmeyecekte. Şimdi de ABD Başkanının kendi siyaseti ve iç meseleleri ile kendini kurtarmak üzere Yahudi lobisine iyi ve hoş gözükmek üzere almış olduğu bir kararı tüm dünyada protesto ediyoruz. Maalesef yine baktığımızda Müslüman ülkeler nasıl tepki veriyor diye bakıldığında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dışında güçlü bir şekilde sesi çıkan çok fazla Müslüman ülke olmadığını da ibretle görüyor ve izliyoruz. Suudi Arabistan’ın açıklamalarını ibretle izliyoruz. Türk Milleti tek bir ferdi bile kalsa hep doğrunun ve hakkın yanında olmaya ve güçlü bir şekilde sesini duyurmaya devam edecek. Bizde Ahi Evran’ın torunları olarak Kırşehir’den ABD Başkanın almış olduğu bu kararı şiddetle kınıyoruz. Kudüs Müslümanların en önemli kutsallarındandır. Kudüslü ve Filistinli kardeşlerimizin hep yanında olduk , bundan sonra da yanlarında olamaya devam edeceğiz. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın diyorum. Türkiye güçlü olmak zorunda. Bosna Hersekte bir camii yapıyoruz. Oraya temel atma törenine gittik. Bosnalı kardeşlerimizle bir araya geldik. Orada onları şu soruyu sordum. Devlet yönetiminde kişiler vardı. Türkiye bugünkü güçlü Türkiye olsaydı 1995’de Sırplar, Hırvatlar Bosnalıları o katliama tabii tutmaya cesaret edebilirler miydi.? Sordum hepsi birden edemezlerdi dedi. Türkiye bu yüzden güçlü olması lazım ki Dünya daki bütün mazlum bütün Müslüman coğrafyasının, bütün insanlığın güçlü sesi olmaya devam etsin diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Özgür Yönlüde bir basın bildirisi okuyarak Amerika’nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararını protesto etti.