11.28.17 08:38

Dünyada iken sevdiğimiz, kaybettiğimizde derin ıstıraplar duyduğumuz yakınlarımızın cenaze defin işlemlerinin ve mezarlık ziyaretlerimizin modern, düzenli ve dini inançlarımıza yakışır biçimde olması ve mezarlıklarımızı güzelleştirerek gerçekleştireceğimiz Kırşehir Asri Mezarlığı proje aşamasında olup, bünyesinde camisi, gasilhanesi, taziye evi, yönetim yapısı, çeşmeleri ile Kırşehir’e yakışır bir asri mezarlık olacaktır. 

Asri mezarlık yapımı için Boztepe yolu üzerinde şehrin en doğusunda yaklaşık 21 Hektarlık alanı olan ve mülkiyet problemleri çözülmüş yerimiz hazır beklemektedir. Bu alanda Asri Mezarlık yapımı için başlatılan proje çalışmaları hâlâ devam etmektedir. Tamamlandığında 20-25 bin lahit kapasiteli asri mezarlığımız halkımızın hizmetinde olacaktır. Bu sayının çift katlı lahitlerle 40 binin üzerine çıkması mümkün olabilecektir. Bu kapasite sağlanırsa ilk asri mezarlığımızın ilimize 40-50 yıl mühletle hizmeti sağlanabilecektir.

Asri mezarlığımız bünyesinde cami, sosyal tesis binası, polis şehitliği ve açık kullanım alanlarını barındıracaktır. Sosyal tesis binamız; müdüriyet birimi, taziye birimi, cenaze yıkama, saklama birimi ve defin birimlerinden oluşacaktır. Belediyemiz bünyesinde bulunan bu tesisler halkımıza acı günlerinde cenaze detayları ile uğraşmadan hızlı bir şekilde hizmet verecektir. Ayrıca öğle ve ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazları için şehir merkezinden Asri mezarlığa ulaşımı sağlamak için servis hizmeti de verilecektir.