Tarih: 25.01.2023
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU, MEHMET ÇAVUŞ CESARETTEPE KAHRAMANLIK PARKI ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Başkanımız Selahattin Ekicioğlu: Burada hem Çanakkale kahramanımız Mehmet Çavuş’un ismi yaşayacak hem de ana arterde Ankara-Kayseri anayolu üzerinde Kırşehir’e yakışır bir park kazandırmış olacağız.

 

Ankara-Kayseri yolu üzerinde Âşıkpaşa Mezarlığı’na komşu Çanakkale Şehitleri temalı Mehmet Çavuş Parkı çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, açıklamasında şunları ifade etti:


            “Çanakkale kahramanımız Mehmet Çavuş’un ismini yaşatacak bir Park projesi oluşturduk. Bunu yaparken de hem Mehmet Çavuş’un ismini yaşatmak hem de Kırşehir’e yakışan bir yeşil alan ve Park kazandırmak hedefimizdi. Bunun için, göreve geldikten sonra ana arterdeki istimlak çalışmalarımız başlattık ve şehrimize 5 Bin metre karelik bir yeşil alan kazandırıyoruz.


Burada hem Çanakkale kahramanımız Mehmet Çavuş’un ismi yaşayacak hem de ana arterde Ankara-Kayseri anayolu üzerinde Kırşehir’e yakışır bir park kazandırmış olacağız. Böylelikle şehrimizde kişi başına düşen yeşil alan sayısı olan 10 metrekare hedefimizi hayata geçirmiş oluyoruz.”


Proje alanında Su Havuzu, Yürüyüş Yolları, Kent Mobilyaları ve Peyzaj alanıyla tarih, kültür ve doğal yaşamın bir araya getirilmesi hedefleniyor.


Mehmet Çavuşun Cesaret Tepedeki Kahramanlık Parkı’ndaki su havuzunun yanında bulunan duvarda Mehmet Çavuş’un o dönemdeki durumu anlatan şu sözleri yer alacak:

“Şimdi cesaret tepesi namını alan tepede her tarafımız düşman tarafından sarılmış, bulunduğumuz sırada susuzluk bizi pek ziyade tazyik ettiğinde, tepenin eteğinde ki korku deresinde bir çamur kaynağı oluşturan yeri kazarak olabildiğince içilebilecek kadar değilse de dudaklarımızı ıslatacak kadar su çıkarmaya teşebbüs ettik. Düşman bize bunu da çok gördü, hemen toplarıyla üzerimize ateş açtı. Allah’ın kudretine bakın ki ilk attığı mermi bizim kazmaya uğraştığımız kaynağa saplandı. Aradığımız su kaynamaya başladı. Allahlımıza şükrettik. Suyu şükür içtik. Kuvvetimiz yerine geldi. Allahlımızın bize yardımcı olduğu hakkında imanımız kat kat kuvvetlendi. Cesaretimiz bir o kadar daha arttı.”

Çağrı Merkezi
Copyright © 2020 T.C. Kırşehir Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır.
Ceviz Bilişim Web Tasarım
ONLİNE İŞLEMLER ASKIDA FATURA