Tarih: 27.12.2021
TARİHÇİ YAZAR SİNAN MEYDAN SÖYLEŞİSİ İLGİ GÖRDÜ

1997 yılından beri Eski Türk Tarihi, Atatürk ve Cumhuriyet tarihi üzerine araştırmalar yapmakta olan tarihçi yazar Sinan Meydan, Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 102. Yıl dönümü programı çerçevesinde 24 Aralık 2021 Cuma günü saat 19:00’da Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde söyleşi ve imza günü gerçekleştirdi. Söyleşiye Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Baran Genç, Akpınar Belediye Başkanı Şükrü Turgut, Belediye Başkan Yardımcımız Nuri Araz, ADD ve ÇYDD Başkanları ile birlikte çok sayıda Kırşehirli hemşehrimiz katıldı.

 

Maydan, söyleşisinde Milli Mücadele sürecinde Anadolu topraklarının emperyalistler tarafından işgal edilmesi sonucunda çaresizlik duygusunun adeta bir karanlık gibi çöktüğü o zor şartlarda Anadolu’ya bir güneş gibi doğan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması sonucu başlayan bağımsızlık mücadelesi ile ardından yapılan Amasya, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar doğrultusunda Anadolu halkının, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde işgallere karşı onurlu direnişini kronolojik sıralamasına göre dinleyicilere aktardı.

 

Sinan Meydan, bu süreçte Kurtuluş Mücadelesi’ne önderlik eden Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kongreler sürecinin ardından Anadolu’da karargâh olarak seçtikleri Ankara’ya geçerken 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e uğrama ve bu yolculuk sırasında yaşadıkları durumları da belgelere dayanarak aktardı.

 

Sinan Meydan’ın konuşmasının ardından günün anısına plaketini sunmak için sahneye gelen Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, kitaplarında ağırlıklı olarak Atatürk'ün hayatı, tarih ve dil çalışmaları ve Cumhuriyet tarihini inceleyen Sinan Meydan’ın Kırşehir’de okurlarıyla buluşturmuş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

 

 Başkanımız Ekicioğlu, Atatürk’ün ilimize gelişinin 102. yıl dönümünde Kırşehir’e gelerek bir söyleşi gerçekleştiren tarihçi yazar Sinan Meydan’a ve programın hazırlanmasında katkısı olan herkese teşekkürlerini sundu. 

Çağrı Merkezi
Copyright © 2020 T.C. Kırşehir Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır.
Ceviz Bilişim Web Tasarım
ONLİNE İŞLEMLER ASKIDA FATURA